Results - Entry

Making nests for stray cats and dogs

by (tr)

We decided to make nests for animals living in the streets on these chilly days. Students made nests with the materials in their houses such as wooden materials, waste papers and styrofoam for isolating . Totally “36” houses were built and placed in the parks near our school. Students left some food and water for animals. They also left towels for animals’ comfort.

With this activity, waste materials became more useful and students became more sensitive and conscious about those animals.

 Also, our activity attracted the press:

 

Sokak Hayvanları için Yuva Yapımı

Şu çok soğuk kış günlerinde sokaklarda sahipsiz gezen hayvanlar için sığınacak bir yuva yapmaya karar verdik. Öğrenciler, evlerindeki malzemelerle ahşap, atık karton, kağıtlar ve yalıtım sağlaması için strafor kullanarak birer yuva oluşturdular. Toplamda 36 tane ev yapıldı ve okulun çevresindeki parklara yerleştirildi, mama ve su da bırakıldı. Çocuklar hayvanların rahatı için yuvalara havlular yerleştirdiler.

Bu etkinlik, atık malzemelerini yararlı hale getirilmesini ve çocukların hayvanlara karşı daha duyarlı ve bilinçli olmasını sağladı.

Etkinliğimiz basında da yankı buldu:

Go back

Add a comment

Comment by Berna / TURKEY |

I'm proud to help street animals.We made nests for them, gave them food, gave water.We should think about them./ Sokak hayvanlarına yardım etmekten gurur duyuyorum. Onlar için yuva yaptık, onlara yiyecek verdik, su verdik. Onları düşünmeliyiz.