Results - Entry

Trip to Pergamon and Parcment

by (tr)

Parchment is a specially prepared animal skin that is used for writing or painting. After Papyrus, it became very popular and the name of parchment comes from Pergamon which is a district of İzmir.

Then we organised a trip to Pergamon with our German partner school Grundschule im Beerwinkel. After visiting the historical sites of Pergamon, Asklepion and Acropolis, we bought it in the shop of the master of the parchment Macit Gönlügür. He told us about the short history of parchment and how it is made.For more information about the Parchment:

 

Bergama Gezisi ve Parşömen

Parşömen, üzerine yazı yazmak veya resim yapmak için kullanılan özel hazırlanmış hayvan deisidir. Papirüsten sonra çok popüler olmuştur ve parşömen ismi İzmir’in ilçesi Bergama'dan gelmektedir.

Bunun üzerine, Alman partner okulumuz Grundschule im Beerwinkel ile Bergama’ya gezi düzenledik. Bergama’nın tarihi yerleri olan Asklepion ve Acropolis’i gezdikten sonra soluğu Parşömen ustası Macit Gönlügür’ün dükkanında aldık. Bizlere parşömenin kısa tarihini ve yapımını anlattı.

Parşömen hakkında daha geniş bilgi için:

 

Go back

Add a comment